Pradėjau nuo užpilo. Supjausčiau dvi saldžiąsias paprikas, česnaką, dvi aitriąsias paprikas, įpyliau šaukštą grikių medaus, šaukštą druskos, 70 ml alyvuogių aliejaus, 70 ml obuolių acto ir sublenderiavau. Susmulkinau žiupsnelį petražolių lapelių, subėriau į užpilą ir išmaišiau. Ėmiausi pomidorų. Prisiskyniau, nuploviau, supjausčiau mažesnius į keturias dalis, didesnius į šešias dalis, sudėjau į užpilą, išmaišiau ir palikau susigerti skoniams. Po valandos permaišiau, po dviejų valandų dalį įsidėjau ragavimui.
Likusius sudėjau į stiklainius ir nunešiau į rūsį vėlesniam valgymui.
Iš serijos "Prisiminimai". Gaminta vidurvasaryje, laiko klipo dėstymui ir dienoraščiui atradau tik dabar. Prisiminimai malonūs, žalia, šilta, šviežios, tik ką nuskintos ar išrautos daržovės.
Gerai nuploviau bulves, sudėjau į viršutinį garų puodo indą, pabarsčiau prieskoniais, uždėjau ant apatinio indo, kuriame buvau įpylęs vandens, ir dėjau ant ugniakuro. Išaižiau žirnių ankštis, apipjausčiau burokėlių lapus, palikdamas lapkočius, nuskutau ir nuploviau. Lapkočius supjausčiau 1 - 1,5 cm ilgio gabaliukais ir kartu su žirniais supyliau į apatinio puodo užvirusį vandenį. Supjausčiau burokėlius, morką, svogūnus, česnakų skilteles, pomidorą, supyliau į dubenį. Supjausčiau rūkytus lašinius, sudėjau į keptuvę, nukėlęs garpuodį, ją dėjau ant ugniakuro, pakepinau, supyliau smulkintas daržoves, kepiau, kol suminštėjo. Dėjau atgal ant ugniakuro garpuodį, kai vėl užvirė, supyliau keptuvės turinį. Centimetro gabaliukais supjausčiau kabanosus ir supyliau į apatinį puodą. Supyliau ir pusę litro marinuotų baravykų. Po kiekvieno produkto įdėjimo, pavirdavau keletą minučių, tada dėdavau sekantį. Taip beverdant barščius, išsigarino ir bulvės.
Nukėliau garpuodį, apie 15 min leidau ataušti. Dubenio vidų ištepiau grietine, įpyliau barščių, į lėkštę įdėjau kelias bulves ir sėdau pietauti.
Nuo praeitų metų gruodžio mėn. kopūstai buvo vartojami švieži arba kaip pagrindinė kimčių dalis. Tradicinis raugimas pamirštas nebuvo. Per sezoną nemažai užraugta ir suvalgyta agurkų. Agurkų augimas baigėsi, vėl mintys ėmė suktis apie tradicinio raugimo kopūstus. Raugiau, kaip paskutiniu laiku įpratęs, produktų proporcijos ir prieskonių kiekiai iš akies, skaičiuoju tik medų ir druską. Kai viskas būna susmulkinta, sumaišyta ir sausai sudėta į rauginimo indus, trims litrams mišinio dedu kaupiną valgomą šaukštą druskos ir kaupiną valgomą šaukštą medaus, o tada pilu šaltą vandenį, kad apsemtų kopūstus. Kadangi kopūstų buvo nepilnas 10 ltr. kibiras, dėjau po tris šaukštus. Ir dar, šį kartą kibiro dugną nuklojau krienų lapais. Tris pirmas dienas laikiau šiltai ir du kartus dienoje lazdele badžiau, kad išeitų rūgimo dujos. Ketvirtą dieną išnešiau į vėsų rūsį, po dienos atsidengiau, burbuliukai nekilo, tai ragavau.
Skanaus!
Skonis patiko. Krienų lapai vos vos pridėjo skonio, bent man pagerino. Iš jų tikėjausi, kad neleis ir suminkštėti, todėl neskubėjau ištuštinti kibiro. Susiklosčiusios aplinkybės pailgino jų buvimo rūsyje laiką iki dviejų mėnesių. Išvykau į Olandiją, grįžus saviizoliacija bute. Per saviizoliaciją pasigailėjau, kad juos palikau sode, o neparsivežiau į butą. Pasiilgau savojo, o ne parduotuvinio skonio. Atgavus judėjimo laisvę, iš karto išskutau į sodą ir pirmiausiai į rūsį. Atidengus kibirą, vaizdas džiugino, rasalas skaidrus, kvapas malonus. Paragavęs džiaugiausi dar labiau. Skonis sodrus, vos vos rūgštesnis, nei palikau, kopūstai kieti, traškėjo tarp dantų. Skanūs buvo ir patys rauginti krienų lapai.
Artėja naujas raugimas. Gaila, šalna nušaldė lapus. Raugsiu be jų, o kitais metais, krienų lapai bus dažni svečiai raugimo induose.
Kaip ir Olandiškas patiekalas. Bent jau aš jį taip vadinu. Keptas viešint Olandijoje ir iš ten gyvenančio sūnaus virtuvėje esančių produktų, prieskonių ir aišku, konsultuojant ir padedant sūnui.
Lašišų filė pabarstėme citrinpipiriais, žuvies prieskoniais, apšlakstėme citrinų aromato alyvuogių aliejumi ir palikome marinuotis. Po dviejų valandų keptuvėje ištirpinome sviestą ir vis apverčiant, filė apkepėme iki lengvo paskrudimo ir išėmėme į lėkštę. Tame pačiame svieste pakepinome smulkintus svogūnus, įpylėme vyno, truputį alyvuogių aliejaus, grietinėlės, įspaudėme pusę citrinos, sudėjome lašišų filė ir vartant, troškinome penkias minutes.