2014 m. kovo 31 d., pirmadienis

Šaltibarščiai





Šilta, netgi karšta pavasario diena. Vietoje karšto patiekalo, labai tiko šaltibarščiai. Juos gaminant naudojau raugintas daržoves ir nemažai tik ką palaukėse išdygusių žolelių. Raugintos - obuoliai, morkos, kopūstai, burokėliai, česnakai. Žalios - agurkas, svogūnas, krapai. Lauko žolelės - dilgėlės, plautės, garšvos, pienių lapai. Viską susmulkinau ir užpyliau skysčiu, kuriame rūgo daržovės, negazuotu mineraliniu vandeniu, grietine. Išmaišęs sudėjau supjaustytus virtus kiaušinius. Prie šaltibarščių labai tiko šiltos, su lupenomis virtos bulvės.
Skanaus!
O Mėlynuose namuose pavasaris įgauna tempą. Kadagiai pasipuošę žalių uogų karoliais


Iš po pernykščių lapų kelia lenda sodžiai žali žemuogių lapai


Jau greitai vietoje bus galima pasiskinti pienių lapų


Ne už ilgo bus verdama rūgštynių sriuba


Krauna žiedus ne kurios žolės


Ežere vestuves kelia varlės


Artėja Palapinių sezono atidarymas!

2014 m. kovo 28 d., penktadienis

Raugintų daržovių asorti






 Septynis nedidelis burokėlius nulupau, užpyliau šaltu vandeniu ir kaitinau iki užvirė. Tada išjungiau ir palikau atvėsti tame pačiame vandenyje. Kol vėso, vidutinę kopūsto galvą padalinau į keturias dalis, pašalinau šerdį, supjausčiau 5 morkas (nevirtas) 2-3 cm storio griežinėliais, 7 nedidelius obuolius perpjoviau pusiau, išlukštenau 5 česnakus ir viską sudėjau į kibirą. Ant viršaus uždėjau atvėsusius burokėlius. Skystį, kuriame virė burokėliai pasūdžiau ir užpyliau daržoves. Kibirą aprišau drobe ir pastačiau šiltai. Per savaitę įrūgo. Uždengiau dangčiu, pastačiau į šaldytuvą. Daržoves ir skystį naudoju mišrainėms, šaltibarščiams ir pan.
Dėkoju draugei Danutei už šį puikų receptą

2014 m. kovo 22 d., šeštadienis

Pavasarinės salotos





Pirma šiais metais tokia šilta ir saulėta diena. Termometro stulpelis pakilo iki +17 °C Patraukiau į seną sodybvietę, kurioje kepiau Užgavėnių blynus
 

Pietums ruošiausi gaminti salotas su natūraliai augančiomis valgomomis žolelėmis. Su savimi buvau pasiėmęs:
  • Pekino kopūstą  
  • ridikus                 
  • žaliąją citriną      
  • daigintus lęšius 
  • alyvuogių aliejų
Vietoje prisiskyniau:
  • dilgėlių lapų          
  • garšvų lapų          
  • laiškinių česnakų
Viską supjausčiau. Dilgėlių lapus pirmiausia sugrūdau ir tik tada smulkinau. Užpyliau alyvuogių aliejumi, išmaišiau ir salotos baigtos. Esu mėsėdis. Nuo salotų sotus nebūčiau buvęs. Susišildžiau ir dvi dešreles. Pietūs buvo puikūs.
Buvo ir malonių susitikimų. Beskinant dilgėlių lapus, privažiavo mašina. Iš jos išlipo du vyrai. Supratau, sodybvietės šeimininkai. Susipažinome. Maloniai leido lankytis sodybvietėje. Įsikalbėjome. Pasirodo pažįstu dar vieną jų brolį. Kažkada dirbome vienoje gamykloje. Jie atsivežė ir įkėlė pačių pagamintus inkilus
 
 
 
 
 
 
Papasakojo, kad dažnai atvažiuoja ir ketvirtas brolis iš Vilniaus. Tilteliai kūdroje jo darbai
 
 
Nuo kūdros į sodybvietę žvelgia, kaip pavadinau, sargybinis


Džiaugiuosi susipažinęs su šeimininkais. Nuostabūs žmonės. Mylintys savo Gimtinę, saugantys jos atminimą.

Buvo dar susitikimų

 
Namo vietą aplankė porelė žalčių. Matyt nekėliau jiems pasitikėjimo. Kol vieną fotografavau, antrasis pasislėpė.


Skraidė ir drugeliai. Vieną iš jų, citrinuką, pavyko nufotografuoti. Slėpėsi nuo vėjo. 
 
Puikiai praleista diena!

2014 m. kovo 20 d., ketvirtadienis

Greitas desertas





Greitai pagaminamas desertas. Viso labo reikia trapučių ir šokolado. Šokoladą tirpinau arbatine žvakute. Indelio dugną apvyniojau dviguba aliuminio folija. Lėčiau kaito. Šokoladas jautrus aukštai temperatūrai. Nuo žvakės liepsnos neapjuodo indelio dugnas. Vietoje vyno, galima užgerti kava, arbata. 
Skanaus!

2014 m. kovo 13 d., ketvirtadienis

Aluje virtos dešrelės





Šilta, saulėta tikro pavasario diena. Išvyka į savo Mėlynus namus. Atvykau, įsikūriau ir ėmiausi garnyro. Supjausčiau porą ir sudėjau į uždaromą indelį. Į kitą indelį sutarkavau morką ir ir raudongūžį kopūstą. Iš vandens, lapelių, juodųjų ir kvepiančių pipirų, cukraus, druskos, acto išviriau marinatą ir karštu užpyliau smulkintas daržoves. Uždengiau indelius ir pasidžiaugiau bundančia gamta. 










Ėmiausi dešrelių. Supjausčiau svogūną ir sudėsčiau ant puodo dugno. Įdėjau juodųjų ir kvepiančių pipirų ir užtarkavau imbieru. Sudėjau dešreles, užpyliau alumi ir ant mažos ugnies viriau 15 min. Išvirtas iš abiejų pusių apkepiau. Nuo daržovių nupyliau marinatą. Morkas -  kopūstus paskaninau majonezu. Ir tradiciškai atskirai pridėjau aštrias garstyčias. 
Tokias dešreles privaloma užgerti alumi. Taip ir padariau. 
Šauni išvyka. Jei ilgiau laikysis tokie orai, ne už ilgo Palapinių sezono atidarymas.

2014 m. kovo 5 d., trečiadienis

Užgavėnių blynai





Žinau netoli Alytaus mišku apaugančią sodybvietę. Ir būtų seniai apaugusi. Bet ji brangi ten gimusiems žmonėms. Pastatytas koplytstulpis, ant buvusio namo pamatų pastatyta pavėsinė, prie jos ugniakuras, lauko stalas ir suolai. Prie kūdros ir pačioje kūdroje įrengti tilteliai, lauko suolelis. Pasodinti dekoratyviniai augalai, kertami krūmai.




Joje šiemet ir kepiau savo Užgavėnių blynus. Jiems reikėjo:
  • Miltų                       
  • Prieskonių             
  • 2 kiaušinių             
  • Pieno                     
  • Butelio alaus         
  • Grietinės                
  • Daigintų avinžirnių
  • Aliejaus kepimui   
 Į miltus įpyliau prieskonių, įmušiau kiaušinį, įpyliau pieno, atsidariau alaus butelį, nugėriau kelis gurkšnius ir užpyliau ant miltų. Tada gerai išmaišiau tešlą ir grūstuvu sutryniau daigintus avinžirnius, užkūriau ugnį ir iškepiau blynus. Ant blynų uždėjau grietinės ir užbarsčiau avinžirniais. Blynai paruoši. Sausai juk nevalgysi. Į bokalą įmušiau antrą kiaušinį ir užpyliau likusiu alumi. Užgavėnių blynai buvo sotūs.
Dėkoju sodybvietės šeimininkams ir gerąjai jos aurai. Užgavėnės buvo puikios.